Zajímavá místa blízko penzionu krčma na náměstí Tři studně z Nového Města na Moravě

Nové Město na Moravě

Nové Město na Moravě se pyšní zámkem, starou radnicí, třemi kostely a především mnoha díly svých rodáků – sochařů Jana Štursy a Vincence Makovského. Vaši pozornost zajisté upoutají i sgrafita rovněž zdejšího rodáka Karla Němce. Nepřehlédnutelná jsou na kostele sv. Kunhuty, ale obdobných míst je v Novém Městě celá řada. Vypátrat je sice vyžádá určitý čas, ale rozhodně to stojí za trochu námahy.

V zimě bude váš program přirozeně odlišný. Bylo by škoda alespoň ke kratšímu výletu nevyužít zdejší běžecké tratě, které jsou považovány za nejlepší na Vysočině.

Ze Třech Studní to do Nového Města není nijak daleko. Plánujete-li cestu domů autem, můžete parkovat ve Třech Studních a odpoledne se sem vrátit. V takovém případě je lepší jít do Nového Města přes Vlachovice a zpět se vracet pohodlnější trasou po zelené značce.

Horácké muzeum

Horácké muzeum je umístěno v bývalé novoměstské radnici vystavěné v roce 1555, jejíž původní renesanční podobu zcela změnily pozdější přestavby. Uvnitř je pět zajímavých expozic, zaměřených na lidovou kulturu severní části moravského Horácka, vývoj lyžování a výrobu lyží na Novoměstsku, jsou zde k vidění ukázky výrobků horáckých skláren a železáren. Děti jistě zaujme školní třída z třicátých let minulého století a originál Vírského mlýnku, který bývá v provozu během letních měsíců.

Zajímavou památkou na prusko-rakouskou válku v roce 1866 je poškozený rakouský orel na vrcholku věžičky Horáckého muzea. Původně míval dvě hlavy, ale jednu z nich mu ustřelil pruský voják.

Horácká galerie

Horácká galerie v Novém Městě na Moravě sídlí v prostorách bývalého renesančního zámku, který dal na sklonku 16. století postavit Vilém Dubský z Třebomyslic. Později bylo sídlo barokně přestavěno, současná podoba fasády je pseudoklasicistní z konce 19. století.

Horácká galerie se zaměřuje na shromažďování a prezentaci děl významných regionálních umělců a vystavuje i soubor hutního skla, dokumentující činnost sklárny ve Škrdlovicích.

Kostel svaté Kunhuty

Kostel je největší galerií sgrafit novoměstského rodáka Karla Němce. Inspirací pro tento úkol mu byly biblické postavy, příběhy z jejich života, nebo milénium výročí smrti svatého Václava. Karel Němec vyzdobil i vnitřní prostory kostela. Zde upoutá pozornost návštěvníků sgrafito České nebe. Nejstarší částí kostela je gotický presbytář z konce 14. století. Ve věži kostela jsou 4 zvony, z nichž ten největší nese jméno Kunhuta.

Dům rodiny Brady

Na Vratislavově náměstí se nachází dům s číslem popisným 13. Tento dům je těsně spjat s židovskou rodinou Brady. Pamětní deska na fasádě domu připomíná smutný osud Hany Brady v době nacistické okupace a holocaustu. Hana byla v roce 1942 jako jedenáctiletá deportována do Terezína. Její životní příběh byl zpracován ve světoznámé knize „Hanin kufřík.“ Pamětní deska, která byla vytvořena podle návrhu arch. Marie Jiříčkové, byla odhalena v roce 2005. Historické rodinné fotografie si můžete prohlédnout v 1. patře domu.

Les Ochoza

Les Ochoza je vhodným cílem pro kratší vycházku spojenou s hledáním osmi obrázků, které zachycují legendy a příhody vztahující se k těmto místům. Začátek „obrázkové“ trasy je v Novém Městě u železničního mostu na konci ulice U Jatek, jednotlivá zastavení mají názvy U Hrobku, Svatý Hubert, Svatá rodina, Tři bratři, Pernovka, U Buku, U Lyžaře a Rychtářovec. Trasa končí po sedmi kilometrech u železničního mostu na Bělisku.

Šesté zastavení je zajímavé i z hlediska přírodovědného, v přírodní památce Pernovka najdete na vlhké loučce rosnatku okrouhlolistou, prstnatec májový a toliji bahenní. V zimě je les protkán hustou sítí běžeckých stop, z nichž některé jsou uměle zasněžovány.

Harusův kopec

Nové Město na Moravě je nejvýznamnějším střediskem zimních sportů na Vysočině. Na závodních tratích v lese Ochoza se konají závody světového poháru v běhu na lyžích, jejich start a cíl bývá v lyžařském areálu u Skihotelu. Nedaleko odtud na Harusově kopci je vyhledávaná sjezdovka. V prosinci 2007 zde byla uvedena do provozu první sedačková lanovka na Vysočině. Svah je uměle zasněžován, a proto se tu dá lyžovat i při nepříznivých sněhových podmínkách.